Detail aktuality

Oficiální program - OTEVŘÍT

Kdo s koho. Parťáci z Dukly se na 108. UNIQA Primátorkách posadí do mateřských lodí a po letech si to rozdají mezi sebou

Kdo s koho. Parťáci z Dukly se na 108. UNIQA Primátorkách posadí do mateřských lodí a po letech si to rozdají mezi sebou
15. 9. 2021

Nová éra UNIQA Primátorek je tady. Jestliže 40 let psala historii tohoto slavného závodu pražská Dukla, letos to bude jiný klub. Který? Těžko říct, na Vltavě se o nedělním poledni 19. září očekává velké drama s nepředvídatelným koncem. Pikantnější bude o to víc, že se hned do čtyř lodí tradičních klubů posadí parťáci z Dukly. „Favoritem je Slavie,“ shodují se, ale vzápětí společně dodají: „Ale pozor na ČVK, ti jediní trénovali denně a mají půjčenou osmu Dukly.“ Zahanbit se nenechají ani v pořadatelském VK Blesk a ve VK Bohemians. „Je to takový návrat do dětství, užíváme si to,“ říkají jednohlasně čeští reprezentanti.

Jakub Podrazil v osmě VK Blesk: „Sázky se bojím, protože jsme spíše outsidery.“

I když ve vítězství své „domovské“ posádky věří, jsou to spíše odvážná slova, protože ze čtyř posádek, které mají ve svém středu členy Dukly je ta Blesku papírově nejslabší. „Je to tak, na druhou stranu jsme pořádající klub a o vítězství je povinnost je porvat. A na Vltavě v zatáčce pod Vyšehradem je možné všechno,“ má jasno Podrazil.

Ten už zná pocit vítězství na Primátorkách, otázka je, zda se k němu přiblíží při nadcházejícím 108. ročníku. „Zatím se scházíme třikrát týdně. Po Olympiádě mám na Dukle volnější program, tak si ve volnu jdu s klukama z Blesku zatrénovat. Nejsme na tom jako v ČVK, kde trénují denně, ale něco už jsme spolu odjeli, sehráváme se,“ pokračuje ve vyprávění Podrazil, který je znám hlavně ze spolupráce s bývalým parťákem Helešicem.

Samotné Primátorky se chystá letos hlavně užít. „Bude to větší zábava. Nebude na nás takový tlak, jako když sedíme v hlavní lodi Dukly. V ní se od nás čekalo povinné vítězství. Teď to bude uvolněnější, na to se těším.“

Jak dlouho vůbec zná své nové parťáky z osmiveslice Blesku? „Pár let už je znám, ale jsou to všechno mladý kluci. Jen s jedním jsem jezdil, když jsme byli malí kluci,“ vrací se do svých začátků na závěr rozhovoru Kuba Podrazil, na 108. UNIQA Primátorkách člen osmiveslice pořádající klubu VK Blesk.

Jiří Šimánek v osmě ČVK: „Že jsme favorité? Třeba nám k výhře pomůže loď Dukly.“

Jestli má někdo nejblíže k lodi tradičně vítězné Dukly, je to Český veslařský klub, a to doslova. Jako jediný si totiž od Dukly vypůjčil osmiveslici, ve které se pokusí o vítězství. „Kluci si mě kvůli tomu dobírají, protože je fakt, že pojedeme na duklácké lodi a oni musí na těch starších klubových,“ usmívá se Šimánek, který byl mezi veslaři na Letních olympijských hrách v Tokiu hodně vidět.

„Teď už se ale soustředím na Primátorky. Pojedu s polovinou kluků, které znám už od mala. Dokonce jsme spolu jezdili až do žáků, což je pár let zpátky. Jsme celkem sehraní,“ těší se na obnovenou spolupráci Šimánek.

A jak se vůbec ocitl zpět v lodi mateřského klubu? „Po olympiádě jsem psal klukům, že jsem ochotný jim pomoci s osmou na Primátorkách a oni byli rádi. Jen to tedy bude lehký nezvyk, protože jezdím párově a na osmě je to jiný styl. Ale poradíme si a o vítězství budeme chtít jet, to je jasné,“ slibuje bitvu na Vltavě svým dukláckým parťákům.

S posádkou ČVK trénuje denně posledních 14 dní před závodem. „Před tím to bylo dvakrát týdně, ale ten závěr přípravy bereme poctivě,“ dodává závěrem Šimánek. Zda to pomůže ČVK k výhře uvidíme už v neděli 19. září po poledni.

Jan Fleissner v osmě Bohemians: „S klukama jsem se scházel pořád, ale v jedné lodi jsme po letech.“

Se svými parťáky z mateřského klubu VK Bohemians se zná od malička. I přes svůj odchod do Dukly se s nimi pravidelně vídal. Do společné lodi ale už pár let neusedli. To změnila až příprava na 108. UNIQA Primátorky. „Bereme to vážně, chceme bojovat o vítězství, i když mým favoritem je Slavia, protože má na lodi nejvíce aktivních veslařů. Šest z nich bylo před pár dny na evropském šampionátu, jsou v kondici,“ vysvětluje Fleissner.

V Bohemians není už několik let, přesto má ke klubu stále blízký vztah. „Trénujeme čtyřikrát týdně, je super zase trávit čas na vodě společně. Je to samozřejmě něco jiného než s klukama z Dukly, ale každým tréninkem se zlepšujeme,“ vyhlíží nadějnou účast na Primátorkách.

A jaký je to vlastně rozdíl sedět v lodi svého mateřského klubu? „Rozdíl to je, zkrátka jsme pomalejší, což je pro člověka pak na vodě mnohem větší dřina,“ vysvětluje a doufá ve vítěznou účast. „Přál bych si vítězství. Motivace mi nechybí, navíc jsme trošku ve stínu favoritů. Třeba překvapíme,“ doufá bratr slavné skifařky.

Filip Zima ze Slavie: „Máme velkou šanci vyhrát, ale pozor na ČVK, trénují denně.“

Nedávno se vrátil z evropského šampionátu, kde měl hned pět kolegů, kteří s ním usednou do osmy Slavie. I proto jsou červenobílý považováni za favorita 108. UNIQA Primátorek. „Asi favoriti jsme, v lodi máme hodně dobré a trénované kluky. Na druhou stranu jsme spolu měli první společný trénink devět dní před rozjížďkami. To takový ČVK trénuje denně,“ upozorňuje Zima.

Na druhou otázka, zda čeští reprezentanti musí dohánět něco v tréninku. „Kondici mít budeme, i proto z nás mají ostatní strach. Je potřeba však říct, že společných tréninků na jedné osmiveslici to nejde. Snad nám bude stačit těch pár jízd,“ doufá.

Sám má Slavii i přes současné angažmá v Dukle hluboko v srdci. „Je to můj klub, strávil jsem v něm řadu let. Teď už tam sice nejsem, ale na své začátky vzpomínám moc rád,“ říká a na svého vyprávění.

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku